Starting from ฿159,500
Royal Enfield Meteor 350 Supernova (Euro 5) (2021) — Full specs, price from ฿159,500, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 349 cc |
| แรงม้า / Power | 20 hp |
| แรงบิด / Torque | 27 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 150 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 170 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 35 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2140 x 845 x 1140 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1400 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 765 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿159,500 |