Starting from ฿284,000
Royal Enfield Super Meteor 650 Super Meteor 650 Celestial (2023) — Full specs, price from ฿284,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 648 cc |
| แรงม้า / Power | 47 hp |
| แรงบิด / Torque | 52 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 210 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 25 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2260 x 890 x 1155 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1500 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 740 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿284,000 |