Last MSRP ฿3,500,000
Scania A-Series K112CL (1985-1990) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 11000 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 1200 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 50 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 12000 x 2500 x 3400 mm |
| ราคา / Price | ฿3,500,000 |