Last MSRP ฿5,000,000
Scania A-Series K124EB (1998-2004) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12000 cc |
| แรงม้า / Power | 360 hp |
| แรงบิด / Torque | 1700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 9000 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 50 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 12000 x 2500 x 3600 mm |
| ราคา / Price | ฿5,000,000 |