Starting from ฿6,000,000
Scania Citywide Citywide 12m (CNG) (2014) — Full specs, price from ฿6,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | lpg |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 9000 cc |
| แรงม้า / Power | 280 hp |
| แรงบิด / Torque | 1250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 40 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 12000 x 2550 x 3100 mm |
| ราคา / Price | ฿6,000,000 |