Last MSRP ฿4,200,000
Scania G-Series G440 6x4 A6NA (2004-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12700 cc |
| แรงม้า / Power | 440 hp |
| แรงบิด / Torque | 2300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 12600 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 18000 kg |
| ราคา / Price | ฿4,200,000 |