Scania K-Series K380 IB 4x2 (2005-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 11705 cc |
| แรงม้า / Power | 380 hp |
| แรงบิด / Torque | 1900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 44 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 3.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 12000 x 2500 x 3800 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 6300 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,800,000 - ฿3,200,000 |