Scania K-Series K420 EB 6x2*4 (2010-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 11705 cc |
| แรงม้า / Power | 420 hp |
| แรงบิด / Torque | 2100 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 11250 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 50 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 2.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 13500 x 2500 x 3900 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 7150 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿3,500,000 - ฿5,500,000 |