Starting from ฿3,900,000
Scania L-Series L 360 (6x2) Prime Mover (2017) — Full specs, price from ฿3,900,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 9300 cc |
| แรงม้า / Power | 360 hp |
| แรงบิด / Torque | 1700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 11700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 15000 kg |
| ราคา / Price | ฿3,900,000 |