Last MSRP ฿2,800,000
Scania P-Series P250 LA4x2MNA (Day Cab) (2004-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 9000 cc |
| แรงม้า / Power | 250 hp |
| แรงบิด / Torque | 1250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 7000 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 10000 kg |
| ราคา / Price | ฿2,800,000 |