Last MSRP ฿3,500,000
Scania R-Series R 420 (6x2) (2004-2010) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12000 cc |
| แรงม้า / Power | 420 hp |
| แรงบิด / Torque | 2100 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 9000 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 16000 kg |
| ราคา / Price | ฿3,500,000 |