Last MSRP ฿4,000,000
Scania R-Series R 500 (6x4) (2004-2010) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 16000 cc |
| แรงม้า / Power | 500 hp |
| แรงบิด / Torque | 2400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 9500 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 15500 kg |
| ราคา / Price | ฿4,000,000 |