Starting from ฿5,100,000
Scania R-Series R 540 (6x2) (2016) — Full specs, price from ฿5,100,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 13000 cc |
| แรงม้า / Power | 540 hp |
| แรงบิด / Torque | 2700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 17000 kg |
| ราคา / Price | ฿5,100,000 |