Starting from ฿9,500,000
Scania Touring HD K360IB4x2 Touring HD 12.0m (2019) — Full specs, price from ฿9,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12742 cc |
| แรงม้า / Power | 360 hp |
| แรงบิด / Torque | 1850 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 49 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 12000 x 2550 x 3800 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 5900 mm |
| ราคา / Price | ฿9,500,000 |