Starting from ฿7,200,000
Scania Touring K360 EB4x2NI (2018) — Full specs, price from ฿7,200,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12742 cc |
| แรงม้า / Power | 360 hp |
| แรงบิด / Torque | 1850 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8775 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 49 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 3.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 12300 x 2550 x 3800 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 6300 mm |
| ราคา / Price | ฿7,200,000 |