Last MSRP ฿1,750,000
Subaru Forester 2.0 XT (SH Series) (2008-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2457 cc |
| แรงม้า / Power | 230 hp |
| แรงบิด / Torque | 320 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 9.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4560 x 1780 x 1700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 509 L |
| ราคา / Price | ฿1,750,000 |