Last MSRP ฿1,590,000
Subaru Forester 2.0 XT (SJ Series) (2013-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1998 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| 0-100 km/h | 9.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1620 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4595 x 1795 x 1735 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 509 L |
| ราคา / Price | ฿1,590,000 |