Subaru Legacy 2.0R (BL/BP) (2003-2009) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1994 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 196 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 215 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1410 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4635 x 1730 x 1425 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2670 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 493 L |