Last MSRP ฿1,398,000
Subaru Levorg 1.6 GT (2016-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1600 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1541 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4690 x 1780 x 1490 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2650 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 522 L |
| ราคา / Price | ฿1,398,000 |