Last MSRP ฿1,800,000
Subaru WRX STI WRX STI (GC8) (1994-2000) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1994 cc |
| แรงม้า / Power | 280 hp |
| แรงบิด / Torque | 353 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1240 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4350 x 1690 x 1400 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2520 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 460 L |
| ราคา / Price | ฿1,800,000 |