Last MSRP ฿2,699,000
Subaru WRX STI WRX STI (VAB) (2014-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2457 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 407 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 255 km/h |
| 0-100 km/h | 5.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1530 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4595 x 1795 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2650 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 460 L |
| ราคา / Price | ฿2,699,000 |