Last MSRP ฿1,398,000
Subaru XV 2.0i EyeSight GT Edition (2019-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1995 cc |
| แรงม้า / Power | 156 hp |
| แรงบิด / Torque | 196 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 194 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1484 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4465 x 1800 x 1615 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2665 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 385 L |
| ราคา / Price | ฿1,398,000 |