Last MSRP ฿395,000
Suzuki Carry Standard (2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1462 cc |
| แรงม้า / Power | 95 hp |
| แรงบิด / Torque | 135 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| 0-100 km/h | 18 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1095 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4195 x 1765 x 1910 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2205 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 950 kg |
| ราคา / Price | ฿395,000 |