Last MSRP ฿452,000
Suzuki Celerio 1.0 GLX CVT (2022-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 998 cc |
| แรงม้า / Power | 68 hp |
| แรงบิด / Torque | 90 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 150 km/h |
| 0-100 km/h | 14.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 795 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3600 x 1600 x 1540 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2425 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 254 L |
| ราคา / Price | ฿452,000 |