Last MSRP ฿675,000
Suzuki Ciaz 1.2 RS CVT (2016-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1242 cc |
| แรงม้า / Power | 91 hp |
| แรงบิด / Torque | 118 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 965 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 20.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4490 x 1730 x 1475 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2650 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 510 L |
| ราคา / Price | ฿675,000 |