Last MSRP ฿539,000
Suzuki Ertiga 1.4 GA MT (2013-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1373 cc |
| แรงม้า / Power | 95 hp |
| แรงบิด / Torque | 130 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 13 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1150 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4265 x 1695 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2740 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 209 L |
| ราคา / Price | ฿539,000 |