Last MSRP ฿1,038,000
Suzuki Grand Vitara 2.0 AT (2006-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1995 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 183 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4500 x 1810 x 1695 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2640 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 373 L |
| ราคา / Price | ฿1,038,000 |