Last MSRP ฿1,150,000
Suzuki Grand Vitara 2.0 GLX (3 Door) (1998-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1995 cc |
| แรงม้า / Power | 128 hp |
| แรงบิด / Torque | 174 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1370 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 4030 x 1780 x 1740 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2370 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 373 L |
| ราคา / Price | ฿1,150,000 |