Suzuki GSX-R GSX-R1000 (K7-K8) (2007-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 999 cc |
| แรงม้า / Power | 185 hp |
| แรงบิด / Torque | 117 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 300 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 190 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 2045 x 710 x 1130 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1405 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 810 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿280,000 - ฿480,000 |