Last MSRP ฿599,000
Suzuki GSX-S GSX-S1000 (2015-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 999 cc |
| แรงม้า / Power | 145 hp |
| แรงบิด / Torque | 106 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 200 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2115 x 795 x 1080 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1460 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 815 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿599,000 |