Last MSRP ฿369,000
Suzuki GSX-S750 GSX-S750 (Standard, Gen 1) (2017-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 749 cc |
| แรงม้า / Power | 114 hp |
| แรงบิด / Torque | 81 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 213 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 2125 x 785 x 1055 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1455 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 820 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿369,000 |