Suzuki Hayabusa GSX1300R Gen 1 (1999-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1299 cc |
| แรงม้า / Power | 173 hp |
| แรงบิด / Torque | 135 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 312 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 264 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2140 x 740 x 1155 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1485 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 805 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |