Suzuki Hayabusa GSX1300R Gen 2 (2008-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1340 cc |
| แรงม้า / Power | 197 hp |
| แรงบิด / Torque | 155 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 299 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 264 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2195 x 740 x 1165 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1480 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 805 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |