Last MSRP ฿44,500
Suzuki Jelato 125 Sport (2009-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 124 cc |
| แรงม้า / Power | 9 hp |
| แรงบิด / Torque | 10 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 90 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 95 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 1910 x 670 x 1050 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1238 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 760 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿44,500 |