Last MSRP ฿436,000
Suzuki S-Presso 1.0 GL+ (AMT) (2023-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 998 cc |
| แรงม้า / Power | 67 hp |
| แรงบิด / Torque | 90 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 145 km/h |
| 0-100 km/h | 15 s |
| น้ำหนัก / Weight | 743 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 23.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3565 x 1520 x 1564 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2380 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 270 L |
| ราคา / Price | ฿436,000 |