Starting from ฿567,000
Suzuki Swift 1.2 GL (Facelift) (2024) — Full specs, price from ฿567,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1197 cc |
| แรงม้า / Power | 83 hp |
| แรงบิด / Torque | 108 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 915 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 23.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3860 x 1695 x 1500 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2450 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 265 L |
| ราคา / Price | ฿567,000 |