Last MSRP ฿400,000
Suzuki TL TL1000S (1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 996 cc |
| แรงม้า / Power | 125 hp |
| แรงบิด / Torque | 102 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 195 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2040 x 720 x 1110 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1415 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 810 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿400,000 |