Last MSRP ฿359,000
Suzuki V-Strom V-Strom 650XT Adventure (2017-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 645 cc |
| แรงม้า / Power | 70 hp |
| แรงบิด / Torque | 62 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 188 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 22 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2275 x 875 x 1385 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1560 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 835 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿359,000 |