Starting from ฿479,000
Suzuki V-Strom V-Strom 800DE (2023) — Full specs, price from ฿479,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 776 cc |
| แรงม้า / Power | 83 hp |
| แรงบิด / Torque | 78 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 216 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 22 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2355 x 940 x 1465 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1570 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 855 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿479,000 |