Starting from ฿1,799,000
Tesla Model 3 Long Range All-Wheel Drive (Highland, 2024-Present) (2024) — Full specs, price from ฿1,799,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 498 hp |
| แรงบิด / Torque | 493 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 79 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 629 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 250 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 201 km/h |
| 0-100 km/h | 4.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1828 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4720 x 1850 x 1441 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2875 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 594 L |
| ราคา / Price | ฿1,799,000 |