Starting from ฿2,099,000
Tesla Model 3 Performance AWD (2025) — Full specs, price from ฿2,099,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 510 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 78 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 580 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 250 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| 0-100 km/h | 5.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1760 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4694 x 1849 x 1443 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2875 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 561 L |
| ราคา / Price | ฿2,099,000 |