Starting from ฿1,439,000
Tesla Model 3 Rear-Wheel Drive (Highland, 2024-Present) (2024) — Full specs, price from ฿1,439,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 283 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 60 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 513 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 170 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 201 km/h |
| 0-100 km/h | 6.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1765 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4720 x 1850 x 1441 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2875 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 594 L |
| ราคา / Price | ฿1,439,000 |