Last MSRP ฿1,909,000
Tesla Model Y Long Range All-Wheel Drive (2022-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 346 hp |
| แรงบิด / Torque | 493 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 75 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 533 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 250 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 217 km/h |
| 0-100 km/h | 5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2054 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4750 x 1921 x 1624 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2890 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 854 L |
| ราคา / Price | ฿1,909,000 |