Last MSRP ฿2,219,000
Tesla Model Y Performance All-Wheel Drive (2022-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 460 hp |
| แรงบิด / Torque | 660 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 75 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 514 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 250 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 3.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2072 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2890 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 854 L |
| ราคา / Price | ฿2,219,000 |