Last MSRP ฿1,719,000
Tesla Model Y RWD (2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 299 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 60 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 455 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 170 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 217 km/h |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1979 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4751 x 1921 x 1624 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2890 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 854 L |
| ราคา / Price | ฿1,719,000 |