Last MSRP ฿2,300,000
Toyota Alphard 2.4 V (AH10 Gen) (2002-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2362 cc |
| แรงม้า / Power | 159 hp |
| แรงบิด / Torque | 220 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4840 x 1800 x 1935 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ราคา / Price | ฿2,300,000 |