Last MSRP ฿699,000
Toyota Avanza 1.5 2NR-VE E AT (Second Gen Facelift II) (2019-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1496 cc |
| แรงม้า / Power | 102 hp |
| แรงบิด / Torque | 134 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 14 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1180 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4395 x 1730 x 1700 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ASEAN NCAP | 4 ดาว (2016) |
| ราคา / Price | ฿699,000 |