Last MSRP ฿659,000
Toyota Avanza 1.5 G AT (Second Gen) (2011-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1495 cc |
| แรงม้า / Power | 104 hp |
| แรงบิด / Torque | 136 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 14 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1170 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4190 x 1660 x 1695 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2655 mm |
| ราคา / Price | ฿659,000 |