Starting from ฿1,649,000
Toyota bZ4X Long Range AWD (2022) — Full specs, price from ฿1,649,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 215 hp |
| แรงบิด / Torque | 337 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 71.4 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 460 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 6.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2035 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4690 x 1860 x 1600 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2850 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 452 L |
| ASEAN NCAP | 5 ดาว (2023) |
| ราคา / Price | ฿1,649,000 |