Last MSRP ฿1,929,000
Toyota Camry 3.0 V (Facelift) (2003-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2995 cc |
| แรงม้า / Power | 210 hp |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1450 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4825 x 1795 x 1490 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2720 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 493 L |
| ราคา / Price | ฿1,929,000 |